top of page

Çalışma Alanları

  • Bireyi tanıma, değerlendirme, yönlendirme, izleme, bilgilendirme

  • Davranış değiştirme, davranış düzenleme, sorun çözme, ilişki düzenleme

  • Tanıma ve değerlendirme, sorun çözme ve izlemede: Gözlem, görüşme, anket, test (zeka, kişilik, gelişim, yetenek, dikkat, bellek testleri) uygulama doğrultusunda yapılmaktadır.

Çocuk Psikoterapisi

 

 

 

 

 

 

 

“.. Bilinmeyen Ada nihayet denize açılmış, kendini aramak amacıyla" 

 

Çocukluk insan hayatında özel bir dönem. Çocuğun etrafındaki dünyayı tanımaya çalıştığı bir keşfetme, oyun oynama, merak etme ve eğlenme dönemi.

Çocuğun sağlığını ve mutluluğunu sağlamaya çalışan ebeveynler için bu dönem aynı zamanda endişe ve kaygılarla dolu olabilir.

Elbette gelişim, hem çocuk hem de ebeveynler için devam eder ve yaşanan deneyimler çocukluk yıllarını etkiler. 

bu süreç içinde  çocuk ve aile karşılaştığı ya da karşılaşabileceği sorunlarla ilgili uzman desteğine gereksinim duyabilir. Doğru zamanda ve doğru yöntemlerle müdahalede bulunulduğu takdirde; çocuğun ve ailenin mutlu,  üretken ve kendini gerçekleştirerek sorunlarından üstesinden gelebilmesi açısından bu destek büyük önem taşır. 

Çocuk/ergenin güçlü, zayıf ve gelişmekte olan yanlarını tespit edebilmek amacıyla gelişimsel ve akademik değerlendirmeler yapılarak yapılan gelişim değerlendirmesi sonucunda belirlenen bilişsel, dil, ince motor, kaba motor ve sosyal-duygusal gelişim alanlarındaki ihtiyaca yönelik çocuğa bireysel eğitim programı ile destek verilir.

Çocuğun erken DÖNEMDEN itibaren gelişiminin yakından takip edilmesi, hem çocuğu yakından tanımak hem de olası sorunların önceden analiz edilmesi ve müdahale edilmesi açısından oldukça önemlidir.

Gelişim değerlendirilmesi ile çocuğun sosyal-duygusal gelişimi, bilişsel gelişimi, dil gelişimi, öz bakım becerileri, fiziksel gelişimi başlıkları altında detaylı olarak değerlendirilir. 

GECİKMİŞ YA DA HIZLI GELİŞME GÖSTERMİŞ ALANLARIN SAPTANMASI VE PROGRAM TAKİBİNDE DESTEKLENMESİ AİLELERİN BU KONUDA BİLİNÇLENMESİ VE SAĞLIKLI BİR GELİŞİM ANALİZİ YAPILABİLMESİ AÇISINDAN DESTEKLEYİCİ VE ÖNLEYİCİ REHBERLİK SAĞLAR.

“Her birimiz bir fark yaratabiliriz; her birimize ihtiyaç var. Fark yaratmaya özgüvenimizi arttırmakla başlarız. 

Olumlu deneyimlerimiz ve çevremizde tanık olduğumuz olumlu davranışları modellememiz birbirimizi anlamak, kendimize ve birbirimize bakmak, çocuklarımıza kendi bütünlüklerini ve güçlerini inşa edebilecekleri sağlam temeller vermek konusunda yaratıcı yollar bulmamıza yardımcı olacaktır.” 

Virginia Satir

bottom of page